Píšeme pro Vás Blog

Základní kameny udržitelného a cirkulárního stavebnictví

Ani ve 3. ročníku Cirkulární akademie nechybělo nanejvýš důležité téma stavebnictví! A to nejen proto, že je tento sektor původcem celé třetiny odpadů. A co zaznělo nejpodstatnějšího?

Trendy ve stavebnictví 

Trendy ve stavebnictví představil expert na slovo vzatý Karel Fronk z KKCG. Hovořil o uzavírání cyklů, ekodesignu a urban mining, tedy ad hoc řešení vytěžování skládek, kde dává na prvním místě smysl materiály vůbec neskládkovat. Důležité je, abychom v Evropě uměli pracovat také s kritickými surovinami, na které se zaměřuje Akt o kritických surovinách. V mnoha oblastech jsme příliš závislí na jejich dovozu a zpracování ve třetích zemích. A samozřejmě prezentoval i příklady dobré praxe, jako je projekt Mangan Chvaletice, sanace a renovace ČVUT, projekt Sazky atd…

Jak jsou tyto trendy realizovány v praxi, ukázal účastníkům  Ondřej Flanderka ze společnosti SKANSKA. Její hlavní cíl v rámci dosažení uhlíkové stopy je především snižování energetické náročnosti budov. Představil projekty: Modřanský cukrovar, D.O. K. Radlice, Habitat Malešice, čtvrť Emila Kolbena (Alfréd) nebo Albatros Kbely. SKANSKA již dlouhodobě také pracuje s materiálem Rebetong, kde se přírodní kamenivo nahrazuje stavební sutí. SKANSKA dále využívá také dřevo, technologie šedé vody nebo biosolární střechy (kombinaci FVE a zeleně).

Jak jsou na tom na Slovensku

Ivana Maleš ze slovenského INCIENu představila, jak téma výstavby, rekonstrukce a provozu rezonuje na Slovensku. Hovořila o projektu udržitelné prezidentské kanceláře za mandátu prezidentky Čaputové, kdy existovala Prezidentská zelená pečeť na veřejné budovy. Zajímavá pro nás může být i informace, jak se recyklace materiálů ve stavebnictví propisuje do veřejných zakázek i proto, že skládkování odpadu vyjde dráž než jeho recyklace.

Produkt jako služba ve stavebnictví

Tomáš Lapka z firmy Hilti představil, jak společnost pronajímá pracovní stroje a nářadí v rámci byznysového modelu produkt jako služba. Jejich zákazníci si mohou stroje pronajmout, a tak se nestarají o opravy, mají k dispozici stroje navíc nebo náhradní stroje v případě poruchy a následně je vrací zpět, aby je v Hilti mohli znovu využít. Jednou z možností, jak s použitými stroji pracují, je projekt TOOLS4SCHOOLS, v rámci kterého je poskytují středním učilištím a budoucí řemeslníci tak pracují s moderním vybavením. 

V případě zájmu o vzdělávací aktivity na míru, finanční podporu či s dotazy