Píšeme pro Vás Blog
Webinář na téma voda a biodiverzita
Účastníci CIRAK se na dalším webináři dozvěděli nové informace o tématu vody, biodiverzity a jejich spojitosti s udržitelným rozvojem. Co zásadní tentokrát zaznělo?
Teorie na úvod
Dáša Milerová Prášková z CIRAA otevřela téma dopadu klimatických změn, které jsou čím dál hmatatelnější a mají vliv na sucho, které se podepisuje i na stavu životního prostředí v Česku. Hovořilo o tom, že rok 2024 se stal nejteplejším rokem v historii Evropy, že vědci zaznamenali alarmující úbytek ledovců, závažnost záplav a poklesu počtu mrazivých dní. Evropa se podle odborníků otepluje dvakrát rychleji než ostatní části světa. Dále se věnovala širšímu pohledu na roli krajiny a lesů – nejen produkční, ale i jejich funkci v adaptaci na sucho, které má i významný socio-ekonomický dopad. V rámci prezentace zazněl i důležitý právní kontext – od globálních rámců přes evropskou legislativu až po české zákony.
Víte, kolik potřebujete vody na výrobu litru piva?
Jakub Zaoral, manažer udržitelnosti v Plzeňském Prazdroji, přiblížil konkrétní kroky, které tato přední česká pivovarnická společnost podniká na poli udržitelnosti a především v tématu vodu a udržitelné produkci. V rámci strategie „Na budoucnost 2030“ si stanovili ambiciózní cíle – například snížit emise o 50 % nebo výrazně zefektivnit hospodaření s vodou. Ačkoliv světový průměr spotřeby vody na výrobu půllitru piva je přibližně 2,25 litru, v Česku je to průměrně 17,7 litru. Prazdroj však ukazuje, že to jde i jinak – pivovar Radegast se díky inovacím dostal na pouhých 1,145 litru. Zazněly i zajímavé příklady spolupráce s Lesy ČR na obnově tůní či podpory regenerativního zemědělství – například pomoc chmelařům s aplikací pro pěstování chmele, důraz na biodiverzitu, pokryv půdy po celý rok či zapojení zvířat do ekosystému polí. Co se osvědčí v Česku, má podle Zaorala potenciál stát se globálním standardem.
Ochrana biodiverzity díky divokým kopytníkům
Dalibor Dostál ze spolku Česká krajina představil inspirativní projekt, který dokazuje, že obnova přírody může být úsporná, funkční a světově unikátní. Na místě bývalého vojenského prostoru v MIlovicích kvetou pastviny plné vzácných druhů rostlin i živočichů – od dudků a vlh pestrých po vzácné motýly modrásky a hořce. Na ploše 350 hektarů vznikl jedinečný ekosystém, kde díky pastvě velkých kopytníků není třeba přikrmování, antiparazitik ani medikace. Obnovila se přirozená symbióza s různými skupinami organismů a zároveň se zlepšuje kvalita půdy, která zadržuje vodu a váže tuny uhlíku. Projekt propojuje ochranu biodiverzity s klimatickými cíli a inspiruje i v zahraničí. Česká krajina dnes poskytuje bezplatné konzultace i přebytky zvířat dalším rezervacím – v ČR už vzniklo 15 podobných míst. Projekt získal mnoho ocenění a ukazuje, že i jednoduchá řešení mohou mít obrovský ekologický i společenský dopad.
Webinář jasně ukázal, že ochrana vody a biologické rozmanitosti není jen ekologickou nutností, ale i cestou k větší odolnosti krajiny, udržitelnému hospodaření a zdravější budoucnosti. Ať už jde o inovace ve výrobě, obnovu přírody nebo systémové změny, je zřejmé, že každé úsilí se počítá – a inspirace z Česka může mít dopad daleko za jeho hranicemi.